SCM200ASL Pro ATC
SCM200ASL Pro ATC
SCM200ASL Pro ATC
SCM200ASL Pro ATC
ATC Loudspeaker Technology
SCM200ASL Pro Active Studio Monitor
The SCM200ASL is an active 3-way loudspeaker for large control rooms and is equipped with two 314 mm "Super-Linear" bass drivers, the SM75-150S 75 mm Super Dome midrange driver and the 34 mm soft dome tweeter. The associated 4-channel power amplifier P4 is located in an external 19" housing and delivers a total of 850 W. The SCM200ASL Pro easily manages a constant sound pressure level of 118 dB - and with an absolutely linear frequency response that is not usually found in loudspeakers of this size Furthermore, the spatial depth gradation and plasticity of the sound image are unmatched with the SCM200ASL Pro and set standards in the reproduction of music.
Features
34mm soft dome tweeter
2 x 314mm "Super-Linear" bass drivers
75 mm "Super Dome" midrange driver
External high-quality 4-way power amplifier with 2x275W+200W+100W
clipping indicator
6 year manufacturer guarantee
Version with grille: SCM200ASLGPro
6 year warranty
Technical specifications
Drivers: tweeter 34mm, midrange 75mm, woofer 2 x 314mm
Amplitude frequency response (+/-2dB): 60Hz - 12kHz
Frequency response (-6dB, freestanding): 32Hz, 20kHz (freestanding); 25Hz, 20kHz (wall mounted)
horizontal sound distribution: +/-80°, coherent
vertical sound distribution: +/-10°, coherent
max. constant sound pressure level (1 meter): 118dB
Crossover frequencies: 380Hz, 3.5kHz
Input Jacks: XLR
Input sensitivity: 2V
Input impedance: balanced > 10kOhm
Amplifier output: bass 2 x 275W, middle 200W, treble 100W
Filter: even order with critical damping
Overload protection: Active transient FET gain reduction and tweeter thermal protection
LF EQ: +6dB @ 40Hz
Dimensions (HxWxD): 830 x 730 x 440mm
Weight: 116 kg
Retail price is for 1 piece.
Informative price:
(including 22% VAT)